DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Çok Bulutlu

Dünyanın En Güçlü Hayvanı Hangisidir?

Dünyanın En Güçlü Hayvanı Hangisidir?
A+
A-

Dünyanın En Güçlü Havyanı Hangisidir?

Dünyanın en güçlü hayvanı hangisidir sorusuna verilebilecek pek çok cevap vardır. Aynı dünyayı paylaştığımız hayvanlardan bazıları insanlara kıyasla şaşırtıcı derecede güçlüdürler. Suda ve karada yaşayan hayvanlar farklı yetenek ve güçlere sahiptir. Bu güçler, içlerinden bazılarının dünyanın en güçlü hayvanı unvanı almasını sağlar. Hayvanlar aleminin şampiyonları için güçlülük bazen büyüklük, ağırlık kaldırma, sürükleme, taşıma ve çekme yetenekleri ile ilişkiliyken bazen de küçük boyutlarına göre muazzam ve benzersiz yetenekler ile alakalıdır. Dünyanın en güçlü hayvanlarını bizimle birlikte keşfedin.

Dünyanın En Güçlü Hayvanları

5) Kartal

5) Kartallar

Kartallar yırtıcı hayvanlar içerisinde en güçlü canlılardır. Gökyüzünün kralı olarak bilinen bu kuşların gagaları çengellidir. Et yiyerek beslenen bu siyah renkli kuşlar gökyüzünde en yüksekte uçan kuşlardır. Kanat boyları 2,5 metreye kadar ulaşabilen türleri mevcuttur. Toplamda 60 kadar türü vardır. Kartallar uçuş anında kendi vücut ağırlığının 4 katını kaldırabilir. En yüksekte uçmalarına rağmen gözleri çok iyi derecede görür. Hayatları boyunca tek eşlidirler ve yalnız bir yuvaları vardır. Bu yuvalara kendilerinden büyük ve ağır avlarını kolayca getirirler.

40 yaşlarına gelen kartallar sertleşen tüylerinden gagalarından ve pençelerinden rahatsız olurlar. Ya kendilerini öldürerek buna son verirler ya da gagalarını kırar ve tüylerini yolarak yenilerinin çıkmasını sağlarlar, yeniden doğmayı seçerler. Bu anlamda kartallar dünyanın en güçlü hayvanı hangisidir sorusuna verilebilecek en güzel cevaplardan biridir.

4) Kaplan

4) Kaplan

Ormanların en asil hayvanı olan kaplanlar ise dünyanın en güçlü hayvanı hangisidir sorusuna bir başka güzel cevaptır. Kedigiller familyasının en büyük ve en güçlü hayvanı olan kaplanların ağırlıkları 363 kilograma, uzunlukları 2 metreye ve pençeleri 12 santimetreye ulaşabilir. Bu yırtıcıların memleketleri Asya’dır. Kaplanlar tamamen etçil hayvanlardır, bir defada 40 kilograma yakın eti yiyebilirler. Bir kaplanın kükremesini 3 kilometre öteden bile duyabilirsiniz. Çok iyi yüzücülerdir. Bir kaplanın arka bacakları ön bacaklarından uzundur ve bu özellik onları koşma, atlama ve saldırı makinesi yapmaktadır. İnsanları av olarak görmezler ancak her yıl 100’den fazla insan kaplanlar yüzünden ölmektedirler. Kaplan türlerinin 9 tanesinin soyu tükenmiştir. Kalan 6 tür büyük bir tehlike altındadır.

3) Hippopotam

3) Hippopotam

Bilimsel isimleri Hippopotamus, Yunanca “nehir atı” anlamına gelen su aygırları otobur bir memeli hayvandır. Afrika’nın beş büyüklerinden beşincisi olan bu hayvanlar günde 50 kilo kadar ot yerler. Geceleri beslenen bu hayvanlar grup halinde hareket ederler. Yetişkin bir su aygırı 2700 kg ila 4500 kg ağırlığındadır. Bu büyüklükleri ile fillerden sonra en büyük ikinci kara hayvanıdırlar. Şirin görüntülerine rağmen gerektiğinde öfkelenip çok saldırgan olabiliyorlar. Bu gibi zamanlarda yırtıcı dişlerini kullanan su aygırları çok tehlikeli birer silaha dönüşmektedir. Afrika’da birçok insanın ölümüne sebep olmaktadırlar.

2) anakonda

2) Anakonda

Anakondalar zehirsiz bir yılan türüdür ve boyları 8-10 metre arasında olabilir. Tropik Güney Amerika’daki su kenarlarında ormanlık alanlarda bulunurlar. Dünyanın en uzun ve en büyük yılanı olan anakondalar suyun altında uzun süre kalabilirler. Genellikler kuşlar ve memeli hayvanlarla beslenirler. 30 ila 40 yıl yaşayabilen bu yılan türü avlarını sıkarak öldürürler. Etkisiz hale gelen iri avı esnek çene kemikleri ile tek seferde yutarlar. Tek seferde çokça beslenen anakondalar, besinin sindirilmesi uzun zaman aldığı için, aylarca beslenmeden yaşayabilirler. Genellikle tercih etmeseler de çok zor durumda kaldıklarında bir insanı da yiyebilen anakondalar dünyanın en güçlü hayvanı hangisidir sorusuna başka bir cevap olmaya hak kazanırlar.

Dünyanın en güçlü hayvanı hangisidir 1) Gübre Böceği

1) Gübre Böceği

12,7 milimetre uzunluğunda olan gübre böcekleri dünyadaki en güçlü canlılar olarak bilinir. Bunun kıyaslaması şu şekilde yapılmaktadır. Gübre böceklerinin erkek türleri kendi ağırlıklarının tam 1140 katını taşıyabilmektedirler. Yani ortalama bir insanın 80 tona yakın bir ağırlık kaldırabilmesi gibi düşünebilirsiniz. Rekabet söz konusu olduğu zaman gübre böcekleri, kendi boynuzlarını bir dövüş mekanizması olarak kullanırlar.

Gübre böcekleri bilindiği kadarı ile Antarktika harici tüm kıtalarda yaşamaktadırlar. Yeryüzünde 3 temel gübre böceği türü vardır. Bunlardan ilk gruba mensup olanlar topladıkları dışkıları yuvarlak daire biçimine şekillendirip deliklerine götürürler. İkinci grup ise bu getirilen dışkıyı saklamak için tünel kazmakla görevlidirler. Son olarak 3 kısım ise dışkının içindeki zengin mikroorganizmaları ayrıştıran kısımdır. Dışkı üzerinde gerçekleştirilen bu ayrıştırma sonucu, yumurtlama döneminde olan dişiler, larvalarını burada kuluçkaya bırakmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.